Albynus - 2012-05-22 20:17:59

czy jest ktos odważny, kto zająłby się odnalezieniem i zamówieniem brązu w sztabach bądź prętach ??

Darius - 2012-05-22 22:24:03

W suwałkach obdzwoniłem 2 złomy - na jednym nie mieli (mało bywa, złomowisko na przytorowej), pracuje tam mój znajomy ze średniej, drugi na wylotowej 2a - nie sprzedaje dla indywidualnych.
O mosiądz dużo łatwiej w suwałkach.
Nowe pręty kosztują krocie

Kezid - 2012-05-22 23:27:28

Po dzisiajszym dniu na ranczu Kondzikowym postanowiłem że zagłębię temat brązu. Tak więc mówie co ustaliłem. Pręty z brązu kosztują całe gówno a nie krocie bo zazwyczaj poniżej 40zł za kilogram co w porównaniu z zakupem miedzi i cyny jest bardzo atrakcyjne.  Napisałem już kilka maili z zapytaniem o wysyłki , koszta itd.  ( dla przykłądu http://sklep.hart-metale.pl/prety-brazowe,81.html lub http://allegro.pl/prety-z-brazu-prety-b … tabsAnchor ). Pojawia się ważne pytanie bo szukam trochę w ciemno. Trzeba by się określić jakiego rodzaju brązu nam potrzeba. Jest tego kilka rodzajów i niemam pojęcia czy wszystkie równie dobrze by się odlewały.

Ps. Jeżeli nie znajdę prętów z brązu to  w ostatecznośći poszukam tulei z brązu bo są w podobnej cenie za kg.

Albynus - 2012-05-23 07:29:56

świetnie, wiedziałem że dasz radę ;)

potrzebny nam brąz cynowy, czyli taki jak we wczesnym średniowieczu.

Wówczas skład brązu wahał się w pewnych granicach. Mając jakieśtam doświadczenie w odlewach uważam, że nie grzechem będzie szukanie brązu cynowego o proporcjach miedź/cyna od odpowiednio 95% / 5% do 85% / 15% ... Z tego co pamiętam jest to oznaczenie B10 (zaw 10% cyny, 90% miedzi) ... ale mogę się mylić.

Oczywiście inne składniki oprócz miedzi i cyny są raczej w tym brązie nieporządane ... przynajmniej tak uważam, ale expertem nie jestem, jedynie praktykiem ;)

Myślę że poradę możesz Kezidzie uzyskać także od samego sprzedawcy brązu ... powiedzieć mu do czego, możliwe że jacyś jubilerzy/rekonstruktorzy też biorą od tego samego sprzedawcy i zna on temat i potrafi doradzić ...

Jeśli ktoś był dobry z chemii, albo zna się na rodzajach brązu, albo wie jaki byłby dla nas najlepszy ... to proszę o podpowiedź.

Dagis - 2012-05-23 20:34:06

według linku http://sklep.hart-metale.pl/prety-brazowe,81.html . na tym linku z allegro trochę za mało danych.

brąz jaki jest w prętach czyli "Pręt z brązu w gatunku B101 ("samosmarujący"; brąz fosforowy)", o symbolu CuSn10P co świadczy o dodatku fosforu, ale służy do " odlewania części i elementów do zastosowań podobnych jak w przypadku brązów do obróbki plastycznej oraz do odlewania pomników."

- czyli dla nas by się nadał. chyba  :whistle:

oczywiście nie dorównuje to naszemu wyrobowi, zwanym brązem cynowym o symbolu CuSn2 , CuSn4, CuSn6 i CuSn8   

piszą też że mogą sprowadzić :

RG 7 - co kategorycznie odpada.
BA 1032 - tez kategorycznie odpada.
CuSn12 nie jest zły i ma najmniej zanieczyszczeń.

więc jestem za CuSn10P(nie wiem jak fosfor się zachowa, ale odlewają z tego pomniki), albo CuSn12 najbardziej zbliżony do czystego brązu cynowego

tu jeszcze jedna stronką + tabelka, można zobaczyć co ile ma zanieczyszczeń: http://www.topaz-metale.com.pl/tablice_gatunkow.html

Albynus - 2012-05-23 21:08:25

ja bym jednak się uparł i skupił na poszukiwaniach najprostrzego brązu cynowego B10 (przecież jest jak wół w tej ofercie w grupie brązów odlewniczych, po co dyskutujemy o innych ??) ...

Nie sztuka kupić 15 kilo za 500zł brązu z fosforem, po czym się okaże, że fosfor reaguje z czymś tam (a pamiętamy przeróżne teorie i niezwykłe przypadki) i będzie jak zwykle psu w dupę ...

np. do form wszyscy zalecali gips jubilerski , zaprawę szamotową lub wyłącznie glinę kaolinową ... dla znających temat nie muszę pisać dalej co było ... tą samą drogą dodatkowe składniki/zanieczyszczenia wbrązie mogą nam wszystko zepsuć, a to że piszą że służy do odlewania - co z tego - do odlewania, ale w wersji full profesional ... a u nas mógłby się okazać bezużyteczny ...

B10 czy też CuSn8-CuSn12jest w wielu ofertach, wystarczy poszukać, zapytać itp ...

Darius - 2012-05-24 07:02:48

Ja też skrobnąłem w 3 miejsca maila. Pisałem odnośnie CuSn10 (B10). Ma lepsze właściwości odlewnicze - wszędzie w opisach piszą o odlewaniu w piach.
http://www.hutmen.pl/pl/oferta/stopy_odlewnicze/ jest szansa na dostarczenie gratis - moj braciak robi we wrocławiu i przyjedzie na boże ciało;
me-wawa@emetal.eu
ZAKŁAD ODLEWNICZY METAL-KOLOR

Kezid - 2012-05-25 10:57:27

Dzisiejszy dzień przyniusł nam dobre wieści. 

1. Pan ze sklepu http://sklep.hart-metale.pl/prety-brazowe,81.html  zgodził się na wysyłkę małej ilości dla klubu tyle że od ręki ma tylko jeden rodzaj brązu B101 CuSn10P czyli fosforowy o skłądzie:

Sn 9,0 - 11,0
P 0,5 - 1,0
Zanieczyszczenia 0,8
reszta do 100% to Cu.

Im więcej o nim szukam tym bardziej wydaje mi się że byłby dobry rónież dla nas gdyż jest to brąz odlewniczy który stosuje się do odlewania części i elementów do zastosowań podobnych jak w przypadku brązów do obróbki plastycznej oraz do odlewania pomników. Własności: Lejność i skrawalność dobra, odporny na korozję, ścieranie i duże obciążenia mechaniczne.

Istnieje również możliwość sprowadzenia CuSn12 ale nie wiem jakie wtedy będą ceny.

2.Odezwał się również Pan z http://allegro.pl/prety-z-brazu-prety-b … absAnchor. Jednak potrzebował konkretów czyli ilość, średnica, długość itd. więc  teraz czekam już na maila z konkretną
odpowiedzią.


PS.brąz cynowy – B10 (CuSn10) oraz brąz cynowo-fosforowy – B101 (CuSn10P) należą do tej samej grup brązów odlewniczych. Jedyn różnica to 0,5%-1% dodatek fosforBrąz cynowo-fosforowy CuSn10P (B101) jest stopem o dobrej lejności, odpornym na korozje i ścieranie. Jego parametry mechaniczne to: wytrzymałość Rm dla odlewów w formach piaskowych wynosi 220 MPa, a dla odlewów kokilowych 300 MPa. Jego ciągliwość A5 jest niska wynosi 2 – 3%, natomiast twardość jest wysoka i wynosi 80 – 90 HB. Stosuje się go na łożyska, elementy napędu i armaturę.

Albynus - 2012-05-25 11:33:35

no to napiszę to samo po raz trzeci i ostatni  ;)

jeśli cena jest zbliżona, temp. topnienia zbliżona to chyba lepiej poczekać trochę i wybrać coś co ma samą miedź i cynę ... i tak przez najbliższe 1-2 miesiące nie widzę możliwości usiąść do robienia form ... zresztą, chyba nie muszę ja zawsze tego robić ;)

nie pamiętam ile % dorzucaliśmy cyny, Kondzik napewno wie, bo zawsze ważył ... i wedle tego trzeba dobrać rodzaj brązu ...

cyny za dużo być nie może bo brąz będzie kruchy i twardy, utracimy wtedy plastyczność ... myślę że 10-12% cyny jest optymalne czyli B10 i B12 ...

ja bym nie patrzył na określenia: "słuzy do odlewów itp" tysiące różnych stopów miedzi służy do odlewania milionów różnych rzeczy, wszysko co jest żółtym stopem, było kiedyśtam odlane ... także nie ma co na to zwracać uwagi.

Pozatym nie chodzi nam o dużą twardość i obróbkę skrawaniem - a wręcz przeciwnie o dobrą ciogliwość, miękkość i plastyczność ... a to dostaniemy jedynie w stopie gdzie jest max miedzi i minimum dodatków które stosuje się dla uzyskania twardości i dobrej obróbki skrawania (czyli większa kruchość) ...

wiadomo, jestem mega pesymistą, lubie mieć wszystko na 100%, ale byłoby naprawdę niewesoło jakbyśmy wywalili na to parę stów, a potem się okazało że ten 1% fosforu wszysko psuje ... przecież do czegoś ten jeden procent służył  ... aby nie do wysadzania krzemiankowych tygli lub glinianych form w powietrze ;) wówczas tym co krzyczeli "bez różnicy, a może ten z fosform lepszy" trzeba będzie kazać zjeść te kilkanaście kilo brązu i zarządać zwrotu kasy - skoro sami zjedli ;)

Dagis - 2012-05-25 15:47:32

jeżeli mamy czekać i wybierać najlepszy to trzeba szukać brązu cynowego  czyli B2,B4,B6,B8,B10 lub B12

co do fosforu to możne faktycznie wybuchnąć, bo fosfor służy do wyrabiania napalmu i innych gadżetów zapalających, może właśnie tego brązu z fosforem użyli studenci którym wybuchło wszystko w twarz.

najlepiej jednak pisać prostym słownictwem, czyli prosić o brąz w proporcjach 10% cyny 90% miedzi i bez żadnych dodatków. z tego co rozumiem po tych chemicznych oznaczeniach  to B2 jest najczystszy ale nie wiem ile ma % cyny, według norm polskich może być jej mniej niż 10%,a dla nas to raczej za mało.

B10 prawdopodobnie ma tą idealną proporcję, ale trzeba by było dopytać.

Kezid - 2012-05-25 22:19:27

Czyli poszukiwania trwają dalej.  Napewno jest możliwośc zakupienia idealnie pasującego nam brązu tyle że będzie on sprowadzany na specjalne zamówienie i będzie w sztabach bez większej możliwości wyboru wielkości tych sztabek.  Mamy dużo czasu więc niema co panikowac tylko szukać dalej ;)

Kezid - 2012-12-11 08:41:56

Mam całkiem dobrą wiadomość.  W ramach poszukiwania brązu nawiązałem kontakt z dużą firmą handlującą różnymi stopami metali. Pani z działu brązu i metali kolorowych jest skłonna nam pomóc.  Jeżeli tylko będzie miała taki brąz jak nas interesuje to sprzeda nam w ilości detalicznej.

Dagis - 2012-12-11 09:01:32

a jaki teraz ma?
masz jakiś wykaz?

Kezid - 2012-12-11 22:33:54

Rozpoczołem poszukiwania brązu nieco inaczej bo zacząłem poszukiwać drutów z brązu. Efektem jest nawiązanie kontaktu z dwoma firmami. Jeden jest do doupy bo ceny kosmiczne a drugi jest iedalne choć też nie tak tani jak by się chciało.

Opcja pierwsza nie do przyjęcia:

Odpad granulatu brązu B6 (CuSn6) - 1kg - 142,00zł/kg + VAT

Próbka wałka i rury B6 (CuSn6) – 150zł + VAT

OPCJA ROZSĄDNA:

CuSn8 fi 40mm  - 68,00 zł/kg/netto

CuSn12 fi 41, 51, 61mm - 47,00 zł/kg/netto

termin realizacji ok. 4 dni robocze

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CuSn12 za 47 netto to najlepsze co udało mi się znaleźć więc cieżko powiedzieć czy się jeszcze uda znaleźć coś lepszego więc warto o tym pomysleć.



Mam kolejną ofertę: brąz odlewniczy w granulacie 162,60,- za 1kg cena juz z vatem

Dagis - 2012-12-12 21:35:47

Ciekawy ale strasznie drogi jest brąz odlewniczy w granulacie. Bardzo możliwe że jest do granulat przygotowany do wytopu, czyli jest od razu z topnikami. To jest ten B6?

A najbardziej przystępna wersja to chyba jednak ten B12 za 47 zł. Masakryczne że B8 już kosztuje 68 zł. Trochę inny skład i już 20 złociszy droższy.

Dla porównania dodam, że miedz na złomie( przeważnie w drutach), które trzeba czyścić, kosztuje około 30 pln za kilo. 

Lepszej oferty niż B12 już chyba nie znajdziesz. A liczyłeś może ile by to wyszło razem z kosztami przesyłki?

Kezid - 2012-12-13 09:16:04

Prosta sprawa B12 - 47zł+VAT= 57,81zł za kilogram+przesyłka. Przykładowo poczta polska 2-5 kg. -15zł

Kezid - 2013-01-09 09:41:46

Przyznaje się że przeoczyłem że jest taki temat więc "przenoszę" swój wpis.


Tak jak wcześniej wspominałem jest do kupienia brąz z kolejnego źrudła. Niestety nie mam wszystkich danych które by się przydały ale już co nieco się wyjaśniło:

"Brąz jest w wałkach po kilka kilogramów i jeden wałek fi 200 dł. 45-50 . co do składu to nie mam pojęcia. To są końcówki wałków. wałki są pokryte są patyną, jedne są żółto brązowe, ten duży ma kolor ciemno brązowy. Patyna ma grubość ok. 0,1 mm "

Cena ok. 30 zł/kg. do kupienia jest ok. 100kg.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Cena jest rewelacyjna. Tak tanio jeszcze nie znalazłem. Co do wysyłki napewno będzie to cena poczty polskiej więc nic strasznego.  Jedyny minus to to że nie znamy dokładnego składu tego brązu.  Myślę że rzecz warta przemyslenia. Sprawdzałem w ofertach innych firm i zawartość cyny w takich produktach wynosi od 6 do 12 %.  Zazwyczaj jest to 10 %. Co do fosforu to niestety jest on dodawany do połowy produktów.

magnetoterapia bydgoszcz http://www.informacjebydgoszcz.pl/