Albynus - 2013-01-10 20:25:13

Sz這m Pruski kultury Dollkeim-Kovrovo

He軛 wojownika kultury Dollkeim-Kovrovo, inaczej Kultury Sambijsko-Natangijskiej. Ku豉kow datuje 闚 sz這m na okres V-VII wiek, czyli na z這te czasy panuj帷ej u Nas w闚czas Kultury Sudowskiej. Sz這m pochodzi z niezwykle du瞠go i bogatego cmentarzyska Sambijskiego, z kt鏎ego najp騧niejsze przedmioty datuje si na schy貫k XII wieku.

Sz這m sk豉da si z czterech trapezowych wypuk造ch stalowych blach, spi皻ych czterema stalowymi paskami na zasadzie he軛u 瞠browego. U do逝 p豉ty spi皻e s szerok, stalow obr璚z a u g鏎y stalowym, p馧kolistym denkiem. W tylniej cz窷ci he軛u przymocowana jest stalowa os這na karku, wyko鎍zona blach z br您u ozdobion dwoma rz璠ami wybijanych od wewn徠rz punkt闚. Na szczycie sz這ma znajduje si kolec z br您u o podstawie czworok徠nej, umiejscowiony na 鈔odku r闚noramiennego krzy瘸 z br您u, z kt鏎ego ka盥e z ramion przymocowane jest do szczytu denka pi璚ioma br您owymi nitami. W he軛ie widoczne s otwory do przepasywania rzemienia mocuj帷ego he軛. Na bokach he軛u s 郵ady pozosta這軼i ruchomych os這n policzk闚.

Dost瘼ne szkice znaleziska:

http://i48.tinypic.com/ilkeav.jpg



http://i49.tinypic.com/2gtpx5h.jpg



http://i46.tinypic.com/2lwt4ps.png



Doskona豉 Litewska rekonstrukcja:

http://i47.tinypic.com/2qi75g7.jpg  http://i50.tinypic.com/2lk70h5.jpg



http://i48.tinypic.com/qxoxmt.jpg  http://i47.tinypic.com/24wyjyf.jpg



Cechy wyr騜niaj帷e he軛:

- Plusem jest to 瞠 zosta znaleziony na Pruskim cmentarzysku, a nie na polu bitwy, nie mo瞠 by wi璚 przypadkowym znaleziskiem, i nie m鏬 go zgubi "ktokolwiek" jak w przypadku innych Ba速yjskich he軛闚.

- Jego charakterystyczna konstrukcja segmentowo-瞠browa jest miejscow wersj popularnego w闚czas w ca貫j europie he軛u typu Spangenhelm, czy Baldenhelm. Kto si interesuje ten zauwa篡 podobie雟twa i r騜nice wprowadzone w i軼ie pruskim stylu.

- Ciekaw, rzecz jest zdobiona os這na karku oraz r闚noramienny krzy na szczycie sz這mu, kt鏎y mo積a odnale潭 na kilku innych Ba速yjskich he軛ach. Kolec jest te typowym wynalazkiem tamtego okresu, cz瘰to spotykanym w Spagenhelmach jak i w nieco p騧niejszym Giermundu. Po pi璚iuset latach, takowy kolec przekszta販i si w tuleje, jakie widoczne s chocia瘺y w XII wiecznych sz這mach ruskich.

- I軼ie Ba速yjskim wyr騜nikiem jest g鏎ne denko/kopu豉 spinaj帷a he軛. Podobne rozwi您ania spotykane s na szerokich po豉ciach ziem Ba速yjskich przez wiele wiek闚, a kra鎍owym jego przyk豉dem jest s豉wetny XIII wieczny he軛 ze S這nima na Bia這rusi.

- Dyskusyjn spraw jest istnienie bocznych os這n, tzw. "policzk闚", gdy wzmianka znajduj帷a si w opisie nie znajduje sie na szkicu. Jednak za istnieniem tych os這n opr鏂z "w徠pliwego" opisu przemawiaj dodatkowo trzy inne argumenty: - 1) nawiercone s wok馧 obr璚zy he軛u otwory na rzemie kt鏎y m鏬 s逝篡 do przymocowania "policzk闚", 2) wi瘯szo嗆 he軛闚 z tamtego okresu mia豉 tego typu os這ny , 3) Litewska rekonstrukcja posiada os這ny, a kto ich zna ten wie 瞠 nie robi tego dla wygody czy bezpiecze雟twa (nigdy nie montuj nosali), tylko mo瞠 poprostu posiadaj dok豉dniejsze 廝鏚豉 opisuj帷e ten sz這m.

Kezid - 2013-01-10 21:11:24

Mysla貫m 瞠 ju si nie doczekam.  Gratuluje wykonanej pracy i oby wi璚ej takich prze這mowych odkry.

Albynus - 2013-01-10 21:38:15

Dzi瘯i, dzi瘯i, ale prosz mi tu bez wazeliny :P Oczywi軼ie wielkie dzi瘯i dla Kezida za t逝maczenie jednej z mioch litewskich "廝鏚堯wek" :D bez kt鏎ej nie mog貫m dopi望 pewnych rzeczy.

Jako 瞠 Kondzik bra sie bedzie na pocz徠ek za ten sz這m, wrzucam ma陰 pomoc do zwymiarowania (oczywi軼ie wykonan na mojeje ulubionej platformie grafiki tr鎩wymiarowej Paint :D ):

http://i45.tinypic.com/35n7fp2.jpg



Wszystkie wwsp馧czynniki odnosz si do 鈔ednicy he軛u (wystarczy wsp馧czynnik przemno篡 przez zadana 鈔ednic i mamy gotowy wymiar)

Kwestia wyja郾ienia ...

Uwa瘸m 瞠 wymiarowanie proporcjami to podstawa i naprawd rewelacyjny pomys. 圭is貫 trzymanie sie jednego wymiaru znaleziska he軛u (np wysoko軼i) a dowolne operowanie w/g potrzeb drugim wymiarem (np 鈔ednic) daje efekt gubienia podstawowych proporcji he軛u. Niestety ludzkie oko nie widzi "centymetr闚" natomiast bardzo dobrze "豉pie" proporcje kt鏎e decyduj o postrzeganiu , rozpoznawaniu i zapami皻ywaniu danego kszta速u. Ostatnio widzia貫m he軛 jak na 貫b dla konia, kt鏎y za nic nie przypomina orygina逝, mimo 瞠 co do milimetra mia zachowan wysoko嗆. Niestety b陰d, gdy zmieniaj帷 jeden wymiar (a dla konia to juz dwa razy wi瘯szy) musimy te przeskalowa reszt, dopiero w闚czas b璠ziemy mieli co co na nasze oko b璠zie przypomina這 estetyk orygina.

Dagis - 2013-01-14 20:35:49

Wszystko wygl康a pi瘯nie , jak na razie :D

Opr鏂z „ko雟kiego” he軛u zdoby貫m drugi na przymiark. Pasowa idealnie do mojej g這wy i jakie zdziwienie musia貫m mie na twarzy jak go zmierzy貫m. Od „ko雟kiego” by tylko 2 cm w篹szy w obwodzie i centymetr w 鈔ednicy !!!! (w 鈔odku mia czapeczk z filcu o grubo軼i 1 cm, pewnie dlatego si dopasowa)

Dlatego wszystko przegl康a貫m od pocz徠ku i chyba jednak 74 cm obwodu to 鈔ednia he軛u.

Zmniejszam to jeszcze o centymetr(nie wi璚ej) i na dzie dzisiejszy bior 鈔ednic 23 cm, 瞠by wesz豉 w 鈔odek opr鏂z g這wy „uprz捫” (paski sk鏎zane i we軟iana czapeczka na zim)

Mam nadziej, 瞠 nied逝go zobaczycie co z tego wysz這 i najwy瞠j zmienimy proporcje

Albynus - 2013-02-09 21:05:56

Nikt mi nie jest w stanie wm闚i (nawet Ko鎱zik) 瞠 "ko雟ki" he軛 jest "prawie" na mnie dobry, kt鏎y przymierza貫m na dwie zimowe czapki z zawini皻ymi rondami, i dalej nic w tym nie widzia貫m.   :cool:

Mimo i krew nie woda i wiadomo 瞠 przez te kilka wiek闚 nieco si wymiesza豉, nadal niekt鏎zy z nas maj przewag Ba速yjskich gen闚 i posiadaj czaszki typu dolichocefalicznego, w przeciwie雟twie do wi瘯szo軼i naszego spo貫cze雟twa z 豚ami jak wiadra typu mezocefalicznego. Nie ma czego takiego, 瞠 kiedy ludzie "mieli mniejsze g這wy", poprostu chodzili w he軛ach do bitwy kilka razy w ci庵u swego 篡wota, a nie w warstwie ochraniaczy na 1000 r騜nych pokaz闚 czy inscenizacji. 

Reasumuj帷: wzorowanie si na he軛ach ludzi kt鏎zy u篡waja tych he軛闚 w celach rekreacyjnych jest chybione, tak jak i nie jest na miejscu wzorawanie sie na he軛ach os鏏, kt鏎ych dalecy przodkowie szczycili si zwinnym strzelaniem z 逝ku prosto z konia :D

Pozatym uwa瘸m, 瞠 w przypadkach, kiedy s jakie niejasno軼i nie ma nic prostrzego jak odwo豉nie si do 廝鏚e. Tam naprawd s odpowiedzi na wszystko. Zbieraj帷 dost瘼ne wymiary he軛闚 otrzymujemy obwody od 66cm do 70cm maxymalnie. Nie by造 to idealne okr璕i, tylko elipsy, wyd逝穎ne w kierunku prz鏚/ty. Tak瞠 otrzymujemy po dwie pary 鈔ednic dla dw鏂h skrajnych przypadk闚: 20/21 cm i 21/24 cm. Omawiany pruski he軛 mia naprzyk豉d wi瘯sz 鈔ednic rz璠u 23 cm.

Dagis - 2013-02-20 10:49:09

W ko鎍u przebrn掖em i zako鎍zy貫m m鎩 pierwszy he軛. Oczywi軼ie jest troch krzywy, ale w豉snor璚znie zrobiony a to najwa積iejsze. Ju na samym pocz徠ku 幢e przygotowa貫m boczne blachy i dlatego ca這嗆 nie wysz豉 jak powinna(brak materia逝, bo robi貫m wszystko z odpad闚 jakie pozbiera貫m po wiosce). Teraz ju przynajmniej wiem  jak si do tego zabra.

http://i49.tinypic.com/2i7vcjq.jpg http://i45.tinypic.com/mlmczp.jpg

Najwi璚ej problem闚 mia貫m z wierzchem, czyli „szpikulcem” i sam „kopu趾”

http://i46.tinypic.com/2rpad74.jpg http://i45.tinypic.com/2n7jbrl.jpg

Jako wype軟ienie mam czapeczk ze sk鏎y baraniej(dok豉dnie to z owieczek), zobacz czy wystarczy na zim,

http://i50.tinypic.com/2nqekpt.jpg

O testowaniu i przemy郵eniach napisze p騧niej.

http://i49.tinypic.com/jue2yp.jpg

Albynus - 2013-02-20 10:56:56

No ja piernicze, czapki z g堯w. Mo瞠 og鏊n forma ma這 przypomina wizerunek orygina逝 i moje o nim wyobra瞠nie, ale wszystkie elementy si zgadzaj jak najbardziej, tylko ten kszta速 jaki dziwny. Tak瞠 przeogromny szacunek za podo豉nie takiemu wyzwaniu :please: Pierwsze 郵iwki robaczywki jak to si m闚i, czekamy na kolejne dzie豉, p鏦i co wielkie brawa :applause:

PS: a jak z wymiarami ?? trzyma wymiary orygina逝 ?? Jaki ma obw鏚 i 鈔ednice ?? 疾bra wpuszcza貫 pod obr璚z dolna i g鏎ne denko , czy te na styk ?? bo widz 瞠 chyba pod denko ...

Kezid - 2013-02-20 15:05:18

Naprawd udana pr鏏a rekonstrukcji.  Wszystko oddaje wygl康 orygina逝.  Wystarczy dopracowa kszta速 blachy i b璠zie naprawd super.  Nie wiem tylko jak proporcje bo jakby by za szeroki w obwodzie.

Dagis - 2013-03-01 09:12:27

Co do wygl康u jak pisa貫m, trzeba troch inaczej blach powycina. Uwa瘸貫m 瞠 robie dobrze, jednak podczas sk豉dania wysz這 inaczej. Blachy sk豉da貫m jak Litwini, nic nie kombinowa貫m.

Obw鏚 he軛u jest taki jak wsp馧czesnego rycerskiego ( tomkolowego ) i wsp馧czesnych he軛闚 wojskowych. Na pocz徠ku tez 鄉ia貫m si z tych du篡ch garnk闚. W robocie mam tylko he軛y kevlarowe ale maj taki sam obw鏚, jak „rycerskie” – posiadaj one w 鈔odku centymetrowe wyt逝mienie piankowe i zarazem izolacje od g這wy i idealnie pasuj.

W tym he軛ie do 鈔odka w這篡貫m czapeczk z futra owczego i ledwo mi si g這wa zmie軼i豉( oczywi軼ie inne u這瞠nie blach mo瞠 to zmieni). Dlatego na g這wie le篡 idealnie a po bokach odstaje po centymetrze. Nast瘼ny b璠 robi o centymetr w篹szy w 鈔ednicy i si zobaczy.

W 鈔odek musi wej嗆 wyt逝mienie i zarazem izolacje z futra, bo nak豉danie go貫j blachy to lipa. W zim zimno, w lato gor帷o. Jak wykonam bardziej „beczu趾owaty” model to si oka瞠, czy dobrze na g這wie le篡(wed逝g moich przemy郵e powinno by dobrze).

Kucyk - 2014-01-14 21:08:38

Respekty i 鄴逕iki. Widz, 瞠 przesz do przodu Dagis!

worldhotels-in 郋迠邽赲訄郇邽迮 訄迣訇