Pirzdaustra

................................. Przedświt Jaćwieży ... Forum propagacji wszystkiego co Jaćwieskie, Pruskie, Bałtyjskie ..................................... *** kontakt: pirzdaustra@wp.pl ***


#1 2012-09-01 09:34:59

Albynus

As asma Atvingai

Punktów :   24 

Szłom Pruski spod Walric

Szłom pochodzący z "pobojowiska" spod Walric. Datowany na pierwszą połowę XI wieku. Miejsce znalezienia nie zostało jednoznacznie określone - wiadmo że gdzieś na granicy Polsko-Pruskiej - jednak uważa się że szłom miał pochodzenie Pruske (Litwini też używają rekonstrukcji tego szłomu jako Pruskiego).

Tutaj więcej szczegółów odnośnie tego znaleziska:

http://znaleziska.org/wiki/index.php?ti … 2Walric%22

Fotki znaleziska:

http://i45.tinypic.com/vzue54.jpg



Więcej fotek nie będzie, gdyż jak większość zabytków Pruskich - ten też został rozkradziony i znajduje się w prywatnej kolekcji a wystawiony jest w muzeum w Leeds w Englandzie

Poniżej bardzo dobra rekonstrukcja Litewska (ma jeden minus, rozety boczne są kwadratowe, a powinny być okrągłe):

http://i46.tinypic.com/29nco4i.jpg



Cechy charakterystyczne hełmu:

- materiał: brąz
- każda z czterech blach ma krawędzie proste a nie faliste jak w większości szyszaków,
- rozety boczne prawdopodobnie były okrągłe a nie kwadratowe/czworolistne jak w większości szłomów,
- ozdoba naczelna jest z dużym prawdopodobieństwem możliwa do rekonstrukcji (jak w Litewskim hełmie),
- wszelakie nity łączące szłom mają bardzo wysokie główki w formie guzów/ćwieków.

Szłom można zamówić, gdyż jest w ofercie u Czcibora z Nawii, trzeba tylko domówić szczegóły wyglądu i zatwierdzić szkic: http://czcibor.com/produkt/44


Shi nūsun būsna ast prajeivingiska kaigi asenes vupjai ...
http://i45.tinypic.com/2ex233p.jpg

Offline

 

#2 2014-05-21 14:04:22

 Kezid

Kunigas Klawiatury

Punktów :   

Re: Szłom Pruski spod Walric

Co tu dużo pisać. Po pewnych przygodach, setkach maili i wymian opini oraz odczekaniu prawie roku powstała rekonstrukcja Warlica wykonana przez znanego wszystkim Czcibora.  Hełm wykonany z mosiądzu o grubości 2 i 3 mm. Rozety boczne wykonane oczywiście w formie kolistej. Całość łączona mosiężnymi nitami. Ozdoba naczelna jest inspirowana śladami które pozostały na orginale. W moim zamyśle ma swoją formą przypominać groty. Całość dla smaczku zwieńczona końską kitą. Pewne elementy można oczywiście bardziej dopracować jednak całość wygląda moim zdaniem bardzo dobrze.


Ozdoba naczelna:
http://i62.tinypic.com/196w6g.jpg

Rozeta boczna
http://i62.tinypic.com/fawh88.jpg

Wnętrze hełmu
http://i57.tinypic.com/2b33pl.jpg

Zaklepana część nitów wewnątrz hełmu
http://i61.tinypic.com/oayh52.jpg

Zewnętrzne połączenia nitów. Jak widać nity są toczone a nie odlewane.  Odlewy to duży koszt i niestety są nieprzewidywalne przy zaklepywaniu.
http://i58.tinypic.com/fmhqqb.jpg

Offline

 

#3 2014-05-23 16:40:16

Dagis

Administrator

Punktów :   28 

Re: Szłom Pruski spod Walric

Wszystko fajnie tylko dlaczego nity toczone lepsze od odlewanych, a odlewane niby nie przewidywalne ? Żeby było można wytoczyć nit z walca/drutu to przecież trzeba go najpierw odlać, chyba  że powstają w jakiś inny cudowny sposób.

To czy nit się podda i ładnie zaklepie zależy jaki ma stop a nie od obróbki.

Bałtowie raczej nie mieli tokarek i nie toczyli nitów z drutu, dla nich raczej łatwiej było odlać gotowy. Wystarczyło tylko dodać więcej cyny do miedzi i po kłopocie.

Offline

 

#4 2014-05-23 23:10:32

 Kezid

Kunigas Klawiatury

Punktów :   

Re: Szłom Pruski spod Walric

A czy napisałem że są lepsze ? Są zwyczajnie bardziej praktyczne bo: są tanie, łatwe do zrobienia, stop jest "równy" więc łatwiej się zaklepują.   Dlaczego nie odlewane: bo są bardzo drogie, przedłuża to zamówienie o kilka tygodni, podnosi  cenę całego hełmu ze względu na specjalne zamówienie , mogą się niszczyć przy zaklepywaniu bo odlewając coś metodami nazwijmy to domowymi nigdy nie wiadomo jaki stop się uzyska.  Co do bałtów to nie mieli też wiertarek, imadeł, pras o nacisku 50 ton, arkuszy gotowej blachy, spawarek, kątówek itd. Głupotą jest pisanie o tokarce jak wiadome jest że taki hełm nie leżał nawet obok reprodukcji a wszystkie elementy jego tworzenia były wykonywane za pomocą nowoczesnych metod i narzędzi.

Rozumiem że zależy Ci na jak najbardziej wiernym procesie tworzenia hełmu ale takie hełmy  wykuwane np. z jednego kawałka stali mają ceny od prawie dwóch tysięcy w górę co jest nieosiągalne dla przeciętnego człowieka.

Offline

 

#5 2014-05-24 09:05:29

Albynus

As asma Atvingai

Punktów :   24 

Re: Szłom Pruski spod Walric

Przepiękna rekonstrukcja, dopracowana w najmniejszych szczegółach, idealne proporcje. Czuję że przygotowując opis hełmu miałem też jakiś tam niewielki wkład w stworzeniu pierwszej rekonstrukcji Warlic'a w Polsce Nie mogę się doczekać aż zobaczę go na żywca, póki co bardziej podoba mi się od rekonstrukcji litewskiej. Gratulacje.

PS: a dyskusja o nitach - dziecinada, nikt nie odlewa nitów w Polsce (nawet Kondzik). Taka dyskusja zmierza w kierunku rekonstrukcji totalnej (tzw. rekonstrukcji od podstaw) a to już b.wysoka półka, do której póki co nie sięgamy.


Shi nūsun būsna ast prajeivingiska kaigi asenes vupjai ...
http://i45.tinypic.com/2ex233p.jpg

Offline

 

#6 2014-05-26 14:31:31

gott

Rozochocony Skryba

Punktów :   

Re: Szłom Pruski spod Walric

piękny hełm! zazdraszczam!!!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
amonzi.pl leotti.pl