Pirzdaustra

................................. Przedświt Jaćwieży ... Forum propagacji wszystkiego co Jaćwieskie, Pruskie, Bałtyjskie ..................................... *** kontakt: pirzdaustra@wp.pl ***


#1 2013-04-10 21:12:44

 Kezid

Kunigas Klawiatury

Punktów :   

Pałki Pruskie

Sięgając ponownie do pozycji "Życie codzienne Prusów i Jaćwięgów" Łucji Okulicz-Kozaryn (na str.221 tekst a na stronie 176 ilustracje).

"Wreszcie najbardziej specyficzna dla Prusów bronią, raczej nieznaną w dobie średniowiecza, były pałki drewniane róznych typów użytkowane i przez jeźdzców i wojowników pieszych. Bojowe pałki pruskie były niezwykle zróznicowane ze wzgledu na kształt, wielkość i sposób wykonania. Najbardziej powszechne były pałki z krótką rękojeścią, zakończone kulistym zgrubieniem czesto najezonym żelaznym lub krzemiennymi ćwiekami. Czasem na pałkę nakładano piękną, odlaną z brązu gałkę. Każdy Prus kilka takich pałek nosił za pasem i niezwykle zręcznie miotał nimi do celu. Zresztą od najmłodszych lat Prusowie ćwiczyli rzuty pałkami, osiagając nadzwyczajną sprawność w miotaniu. Pałkami takimi usmiercano jeńców przeznaczonych na ofiarę bogom".


Rzecz jak najbardziej ciekawa i możliwa do zrekonstruowania.   Tak więc odlew niestety z mosiądzu otrzymałem w prezencie na święta.   Niestety odlewy robione są z otworem 16 mm co okazuje się niepraktyczne i bardzo słabe.  Przewierciłem otwór na 21 mm łamiąc przy tym wiertło ;/ Następnie kamieniem szlifierskim zrobiłem od góry "kielich".  Trzonek wstępnie toczony lekko doszlifowałem ręcznie i nabiłem odlew. Dla zabezpieczenia trzonka przed uderzeniami przyszyłem na mokro kawałek skóry 3mm.

Moja pałka/buławka.
http://i47.tinypic.com/21umx.png
Po lewej widać ilustracje z książki Pani Okulicz.
http://i46.tinypic.com/24m5og2.png

Offline

 

#2 2013-04-20 08:52:47

Albynus

As asma Atvingai

Punktów :   24 

Re: Pałki Pruskie

Jak będę w domu, to wkleję fotkę oryginału tej głowni.

Ładnie pałka wygląda, fajnie i dokładnie wykończona. Dbałość o szczegóły to podstawa. Miałem ją w ręku i jestem pod wrażeniem. Osadzanie od dołu rządzi. Ja bym jeszcze zawoskował skórzaną opaskę przy głowni, byłaby znacznie wytrzymalsza.

Szkoda tylko że nie pokusiłeś się o użycie "prawdziwego" drewna z lasu, że nie ściąłeś patyka dębowego w odpowiedniej porze roku, nie posezonowałeś go co najmniej rok kolejny, nie okorowałeś zużywając kory do barwienia a trocin na rozpałkę itp, itd. Niestety ominął Cię kawał fajnej zabawy. Ale to szczegóły, ja poprostu myślę że niewiele procent dawnego życia możemy zrekonstruować, dlatego jeśli jest okazja zrobienia czegość w sposób maxymalnie zbliżony do oryginału, to trzeba to robić. Szczególnie jeśli jest to łatwe, proste i przyjemne ... no i jest w zasięgu.


Shi nūsun būsna ast prajeivingiska kaigi asenes vupjai ...
http://i45.tinypic.com/2ex233p.jpg

Offline

 

#3 2013-04-20 19:19:58

Albynus

As asma Atvingai

Punktów :   24 

Re: Pałki Pruskie

Fotka oryginału, zdjęcie zrobione w Malborskim Muzeum, niestety bez datowania i miejsca znalezienia.

http://i36.tinypic.com/2lc5pug.jpg


Shi nūsun būsna ast prajeivingiska kaigi asenes vupjai ...
http://i45.tinypic.com/2ex233p.jpg

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
https://www.maleblonia.pl/