Pirzdaustra

................................. Przedświt Jaćwieży ... Forum propagacji wszystkiego co Jaćwieskie, Pruskie, Bałtyjskie ..................................... *** kontakt: pirzdaustra@wp.pl ***


  • Index
  •  » Ozdoby
  •  » Pas Naramienny w Kulturze Sudowskiej

#1 2014-01-09 21:59:15

Albynus

As asma Atvingai

Punktów :   24 

Pas Naramienny w Kulturze Sudowskiej

Pas Naramienny w Kulturze Sudowskiej

Zazwyczaj opisując jakieś zagadnienie mam już jego pełne wyobrażenie, oraz wykonaną rekonstrukcję z gotowymi do wklejenia fotami. Niestety nie tym razem. Myślałem że wykonam ten pas jednym „haustem”, tak jak się wypija piwo jednym duszkiem. Niestety się przeliczyłem. Konstrukcja tego pasa skrywa przede mną jeszcze nie jedną tajemnicę, dlatego postanowiłem podrzucić temat do dyskusji, może ktoś wpadnie na coś na co ja nie wpadłem i do lata mi się wyklaruje pełna wizja. W zasadzie zima mi zejdzie na obróbce skórzanej hełmu i nitowaniu oplotu kolczugo, zaś na wiosnę zbieram elementy do pancernej tarczy „na bogato” więc wykonanie pasa mogę śmiało przesunąć na lato. Także pancerny Sudowianin zbliża się dużymi krokami

Celowo nie używam nazwy „pas mieczowy”, gdyż za bardzo kojarzyło by się to z rzymskim zestawem balteus (naramienny pas mieczowy do gladiusa) i cingulum (pas biodrowy). Oczywiście googlując te romskie wyrazy uzyskamy mnóstwo podpowiedzi odnoszących się do konstrukcji i przeznaczenia pasa.

Wersja Bałtyjska różniła się od romskiej i miała swoje charakterystyczne elementy. Dla mnie bardziej pasującym określeniem byłby pas wojskowy, czy pas paradny.

Przeznaczenie. Pas naramienny spoczywał na prawym ramieniu i skosem idąc przez tułów łączył się z pasem biodrowym na lewym biodrze aby pewniej podtrzymywać noszoną tam ciężką broń, nie koniecznie miecz, raczej sporej wielkości nóż bojowy. Analogiczne przeznaczenie mają współczesne paradne pasy wojskowe które na lewym biodrze podtrzymują szablę lub kaburę.

Na początek fantazje ludzi „uczonych”:

http://i41.tinypic.com/ams3sl.jpg http://i41.tinypic.com/30kdez9.jpg http://i44.tinypic.com/ay1vro.jpg




http://i41.tinypic.com/amxrte.jpg




Konstrukcja. Pas zapinany był na prawej piersi, skąd zwisała ozdobna trapezowata końcówka. W jednym lub dwóch miejscach połączony był z pasem biodrowym za pomocą ozdobnej tarczy z trzpieniem z drugiej strony, spinającym oba pasy na zasadzie guzika. Poniżej pasa biodrowego zakończony było okuciami z kółkami do przytroczenia pochwy noża bojowego. Dodatkowo pas zdobiony był plakietkami w kształcie łosia, lunuli i okrągłych tarcz.

Rekonstrukcje Litewskich pasów naramiennych:

http://i39.tinypic.com/296mc76.jpg



http://i43.tinypic.com/209r6zm.jpg



Niestety rekonstrukcje te nie mają plakietki-tarczy łączącej pas naramienny z biodrowym ani uchwytów z kółkami do mocowania pochwy. Przedstawiają jedynie wyeksponowaną, trapezowatą końcówkę pasa, która jest tu jedynie ozdobą, atrapą, nie spełniającą żadnej funkcji. Znając praktyczność Prusów należy ufać że spełniała ona jakąś ważną funkcję. Ta trapezowata ozdoba była połączona ze skórą tak jak końcówki pasów, więc należy uważać ją za końcówkę do pasa. A czemu rozszerzała się zamiast zwężać jak wszystkie zakończenia pasów? Według mnie zapobiegała spadnięciu pasa po odpięciu klamry, która zatrzymywała się na szerokiej końcówce i pozwalała wygodnie zdjąć lub założyć pas przez głowę. Podobnie w części biodrowej z łatwością można było odzielić pasy bez konieczności zdejmowania obu pasów.

Elementy pasów naramiennych ze Szwajcarii.Dla szczęśliwych posiadaczy książeczki podaję numery kurhanów: 2, 24,25 (w dwóch z nich były miecze).

Trapezokształtna, rozszerzająca się ku dołowi końcówka pasa z rurkowym zakończeniem:

http://i39.tinypic.com/nn4186.jpg

Tarczokształtna ozdobna plakietka z trzpieniem z drugiej strony łącząca oba pasy:

http://i43.tinypic.com/339soww.jpg

Zakończenie pasa naramiennego z kółkami do zamontowania pochwy:

http://i39.tinypic.com/10eiqa0.jpg

Ozdobne plakietki pasa naramiennego:

http://i42.tinypic.com/2pru24y.jpg


PS: wszelakie pomysły dotyczące konstrukcji mile widziane  ... no i oczywiście na lato szukam kompanów do wytopu elementów z brązu


Shi nūsun būsna ast prajeivingiska kaigi asenes vupjai ...
http://i45.tinypic.com/2ex233p.jpg

Offline

 

#2 2014-01-14 12:33:38

gott

Rozochocony Skryba

Punktów :   

Re: Pas Naramienny w Kulturze Sudowskiej

Bardzo interesujący temat. Dawno nic się nie pojawiło na stronie więc tym bardziej mnie ucieszył. Znalazłem jednak mały błąd. Nie: "romskie wyrazy" i "różniła się od romskiej" a "łacińskie" i "łacińskiej" (ewentualnie "rzymskiej"). Mówimy wszak o rzymianach a nie romach (cyganach).

Ostatnio edytowany przez gott (2014-01-14 12:39:25)

Offline

 

#3 2014-01-14 13:33:44

Albynus

As asma Atvingai

Punktów :   24 

Re: Pas Naramienny w Kulturze Sudowskiej

To akurat celowy zabieg, taki nasz niewybredny dowcip w końcu Romeo też był romem z Romy...


Shi nūsun būsna ast prajeivingiska kaigi asenes vupjai ...
http://i45.tinypic.com/2ex233p.jpg

Offline

 

#4 2014-01-14 14:44:05

gott

Rozochocony Skryba

Punktów :   

Re: Pas Naramienny w Kulturze Sudowskiej

oh... zwracam więc honor!

Offline

 

#5 2014-01-16 18:48:59

 Kezid

Kunigas Klawiatury

Punktów :   

Re: Pas Naramienny w Kulturze Sudowskiej

Jako szczęśliwy posiadacz księgo owianej już legendą przyjrzałem się poczytałem i zapłakałem że zachciało mi się ukierunkować w tak odległy 10 wiek i stracić szanse na tak piękne elementy ekwipunku.  Z drugiej strony na hełm czekam już 7 miesięcy więc może Czcibor go nie zrobi to pomyśle nad czymś wczesnym


A teraz do tematu:

1. Taki pas to przedewszystkim piekna rzecz ukazujaca wysoki statut społeczny a przy okazji pomysłowość i kunszt bałtów

2. Być może noszony tylko w święta dla nas doda kolejnych kilogramów do targania ale za to jaki piękny widok

3. Najważniejsze to jak najbardziej jestem chętny do robienia odlewów z brązu. Powoli będę robił liste rzeczy potrzebnych mi do odlania i myslał skąd brąz i jakie formy.

Co do konstrukcji niestety sie nie wypowiem ale w wolnym czasie poszperam poczytam może na coś wpadnę.

Offline

 

#6 2014-01-19 09:40:43

Dagis

Administrator

Punktów :   28 

Re: Pas Naramienny w Kulturze Sudowskiej

1. Według mnie nie był to pas paradny, tylko typowo wojskowy na wyprawy wojenne. Zgadzam się jak najbardziej ze służył jako „pomoc” przy noszeniu ciężkiego ekwipunku na pasie. Wiadomo ile waży sam pas jaćwieski. Dodać do niego nóż bojowy, topór + niezbędny ekwipunek(żeby nie tachać plecaka) to pas po dniu marszu wbija się w  biodra.
Pas naramienny używany był (i jest) przez wszystkie kultury na przestrzeni wieków w różnych formach, a typowym pruskim akcentem jest niesłychane zdobnictwo tego pasa. Ozdobiony został jak wszystko inne nie dlatego , że był paradny. Pas biodrowy jest cały ozdobiony i naramienny jako jego przedłużenie też musiał być piękny( jak wszystko jaćwieskie) 

2. uważam że łączony był z pasem biodrowy w dwóch miejscach. A najcięższa cześć ekwipunku była zawieszana miedzy tymi łączeniami np. nóż bojowy. Obecnie np. w ten sposób żołnierz porusza się z przytroczonym zestawem op1 (torbę naramienną można przytroczyć do pasa, aby nie latała na boki podczas biegu, czołgania itp.) Mam też dwie wizje łączenia i przypinani noża bojowego ale to podczas rozmowy bo za dużo pisania.

3. Trapezowata końcówka. Ciężko coś powiedzieć jak dokładnie nie wiadomo jak wyglądały łączenia pasów. Może:

a)    Szeroka końcówka nie pozwala używać klamry na tym pasie – pozostają ”guziki”(pisał o nich Albynus), które może owa końcówka zasłaniała i zabezpieczała przez przypadkowym odpięciem.
b)    Pod tą końcówką było ”coś” ukryte, tak jak przy siodle konia zakrywa się niektóre zapięcia
c)    Przy szerokiej klamrze pasa biodrowego cienka końcówka wyglądała głupio

Na razie nie mam konkretnej wizji. Jak się zobaczymy Albynus to opowiem ci jaki pas naramienny to super urządzanie pomagające przy skradaniu/czołganiu. Może wtedy coś wpadnie ci do głowy.

Offline

 
  • Index
  •  » Ozdoby
  •  » Pas Naramienny w Kulturze Sudowskiej

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
http://www.informacjewrocław.pl/